Co je přírodní kosmetika
Kontrolovaná přírodní kosmetika aneb vítězství výrobců čistě přírodní kosmetiky nad zneužíváním pojmu přírodní
Po boomu přírodní kosmetiky v posledních letech bylo pro zákazníky čím dál tím těžší se orientovat v tom, co je a co není skutečně přírodní. Za této situace se výrobci přírodní kosmetiky v Německu rozhodli společně vypracovat pravidla, která by používání pojmu přírodní kosmetika upravovala. Po pěti letech přípravných prací vznikla v roce 2001 Směrnice pro kontrolovanou přírodní kosmetiku. Splnění přísných kritérií pro kontrolovanou přírodní kosmetiku posuzuje pro každý nový výrobek nezávislý mezinárodní institut Ecocontrol v Osterode. Na základě jeho kladného posudku získá výrobce pro konkrétní výrobek oprávnění používat název a ochrannou známku "Kontrolovaná přírodní kosmetika". Jaká jsou kritéria, která musí každý výrobek kontrolované přírodní kosmetiky splňovat?
- Rostlinné suroviny pochází, pokud je to možné, z kontrolovaného ekologického zemědělství nebo z certifikovaného sběru ve volné přírodě.
- Výrobky ani výchozí suroviny nejsou testovány na zvířatech. Nesmí se používat suroviny z mrtvých zvířat (zvířecí kolagen, vorvaňovina, tuk z norka atp.)
- Použití prokazatelně neškodných minerálních látek (např. kuchyňské soli) je povoleno, s výjimkou bodu 5.
- Suroviny využitelné s omezením: emulgátory a tenzidy. Povolené jsou pouze ty emulgátory a tenzidy, které se vyrábějí z rostlinných tuků, olejů a vosků, z lecitinu, lanolinu, včelího vosku, rostlinných cukrů a škrobů, rostlinných bílkovin.
Kontrolovaná přírodní kosmetika důsledně nepoužívá:
- syntetická barviva
- syntetickou parfemaci
- silikony
- parafín, vazelínu a další ropné produkty
- Konzervace: k zajištění mikrobiologické čistoty jsou vedle přirozených konzervačních systémů povoleny tyto látky: kyselina benzoová a její sloučeniny, kyselina salicylová a její sloučeniny, kyselina sorbová a její sloučeniny, benzylalkohol.
- Použití radioaktivního ozáření k zajištění mikrobiální čistoty výrobků není povoleno.